Bana windows phoneunu göster sana kim olduğunu söyleyeyim

Büyüklerimizin zaman zaman kullandığı çok güzel bir atasözü vardır: “Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.” Karakterlerimizin ve davranışlarımızın seçtiğimiz ve zaman geçirdiğimiz arkadaşlarımızla şekillenebileceğini, onların özellikleri ile benzerlik gösterebileceğini anlatır özetle. Zamanında, yaramazlığıma vurgu yapmak için annem de çoğu kez kullanmıştır bu cümleyi :)

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle zamanımızın büyük bir kısmını cihazlarımızla geçirir olduk. Kendi adıma konuşacak olursam, telefonsuz dışarı adımımı atmıyorum; gündemi, e-postalarımı, arkadaşlarımın sosyal medya durum ve fotoğraf güncellemelerini hep telefonumdaki uygulamalardan takip ediyorum. Pek çoğumuzun da yine aynı şekilde hareket ettiğinden bir şüphem yok.

WIN11_Omnia7_02_622

Windows Phone’un hayatımıza girmesi ile telefonumuzun başlangıç ve kilit ekranını ihtiyaçlarımıza ve beğenilerimize göre tasarlayabilir hale geldik. Herkesin kendini yansıtan, kendine özel akıllı telefonları var artık. Sevdiğimiz uygulamaları başlangıç ekranına sabitleyebiliyor, kullanım sıklığımıza ve ilgimize göre boyutunu büyütüp, küçültüp, yerinde oynama yapabiliyoruz. Hatta, o anki modumuza göre ekran rengini değiştirerek telefonlarımızın bizi daha çok yansıtmasını sağlayabiliyoruz.

Windows Phone EkranYanda kendi telefonumdan aldığım görüntüler ile telefonumun beni nasıl yansıttığını sizlere maddeler halinde anlatmaya çalışacağım.

– En üstte sıkça kullandığım uygulamaların sembolleri mevcut: Telefon, Mesajlaşma, WhatsAppMağaza gibi. Aramayı mesajlaşmaya kıyasla daha çok tercih ettiğim için telefon uygulamasının kutucuğu daha büyük.

– Biraz altta işle alakalı ya da çoğunlukla çalışırken kullandığım, verimliliğimi arttıran uygulamalar yer alıyor: İş e-posta hesabım, Lync, Office, OneNote, SkyDrive ve Yammer. Maillerimi sürekli kontrol ettiğim için bu uygulamanın kutucuğu daha büyük.

– Verimlilik uygulamalarını, gündemi yakından izlediğim uygulamalar takip ediyor. Bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi başucu uygulamalarım – Bing HaberlerBing Finans ve Bing Hava Durumu – büyük kutucuklar halinde ekranımda konumlanmış durumda. Bunların yanında teknoloji haberleri ve uluslararası gündemle alakalı daha detaylı bilgiler için kullandığım uygulamalar da var.

– Hemen altta, tek sıra halinde, ulaşım ve seyahat ile alakalı 4 uygulama mevcut: Skyscanner, HavaalanıYandex.Haritalar ve IBBTrafik. Seyahat etmeyi sevdiğim söylenebilir.

– Planlı, programlı, dakik bir insan olmaya özen gösterdiğimden, Takvim uygulaması en büyük kutucuğa sahip.

– En altta yer alan, bana özel, eğlence ve kişisel iletişim köşeme geldi sıra… Sosyal medya hesaplarım, iş ağı, fotoğraf, müzik ve sinema uygulamalarım beni çevrelemiş durumda. Sinemayı çok sevdiğim için bu uygulamalar telefonumda kıyasla daha fazla yer kaplıyor.

– Son olarak; ekran rengime bakarak bu aralar huzurlu olduğumu, uygulamaları kategorilerine göre dizmemden yola çıkarak da düzenli biri olduğumu düşünebilirsiniz.

Özetle, Windows Phone’uma bakan bir insan hobilerime, beğenilerime, önceliklerime, moduma, zamanımı nasıl geçirdiğime dair fikir sahibi olabilir.

En başta da söylediğim gibi “Bana Windows Phone’unu göster, sana kim olduğunu söyleyeyim!”.

 

Başlat
Canlı Destek Online
Merhaba, Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?