Anneniz İçin En Uygun Pc’yi Bulmak….

Windows 8.1’in yayınlanması ve yılbaşının yaklaşmasıyla anneme yeni bir PC alması için yardımcı olmaya karar verdim. Tabii kendi seçtiğim bir bilgisayarı satın alıp hediye etmek en kolay çözüm. Bununla birlikte söz konusu annem olduğunda bazı kriterleri göz ardı etmemeliyim.

Finding PC for Mom_622

Bu yüzden annemle oturup bir PC’den neler beklediğini ve nelere ihtiyacı olduğunu konuştum. Ayrıca şu anda PC’sini nasıl kullandığını da inceledim. Bu konuşmamız bana annem için en uygun, rahat kullanabileceği ve kullanırken keyfini çıkarabileceği modeli seçmem için yardımcı oldu.

Bir Microsoft çalışanı olarak günde 3-5 farklı PC kullanıyorum. Bunlardan bazıları profesyonel yaşamımın gereksinimlerini karşılarken, diğerlerini işten sonra rahatlamak için film izlemek veya müzik koleksiyonumu düzenlemek için kullanıyorum.  Annem ise emekli bir kadın, RAM kelimesinin anlamını bilmesini beklemiyorum. Onun için genel kullanımla ilgili aşağıdaki listeyi oluşturdum.

Finding PC for Mom List

Annem düğünlerde DJ’lik yapmadığı ve çevrimiçi oyuncularla zombilere karşı savaşmadığı için PC ihtiyaçları görece olarak basit sayılabilir. Uzun süredir bir Windows 7 PC kullanıyor ve bilmediği bazı Windows 8.1 uygulamaları ile ilgisini çekmeyi başardım:

  • Ona tanıttığım ilk uygulama Skype oldu. Eski bilgisayarında web kamerası olmadığı ve işlemci hızı düşük olduğu için Skype kullanmıyor, görüntülü görüşme yapamıyordu. Ona Windows 8.1 için Skype’ın kilit ekranında arama yanıtlama, diğer uygulamalarla yan yana yerleştirme gibi yeni özelliklerini tanıttığımda uygulamaya hayran kaldı.
  • Tatillerde çektiğim fotoğrafları anında onunla paylaşabileceğim SkyDrive da annemin ilgisini çeken bir diğer uygulamaydı. Böylece fotoğraf albümümü ona göstermek için bilgisayarımı ona götürmemi beklemesine gerek kalmayacak.
  • Annemin haberleri yakından takip ettiğini bildiğim için ona Windows Mağazası’ndaki haber uygulamalarını da gösterdim. Anlaşılan annem gününün büyük bölümünü yeni PC’sinin başında haber okuyarak geçirecek.
  • Tabii ki Facebook ve Twitter gibi önde gelen sosyal ağ uygulamaları da bir Windows 8.1 PC’nin olmazsa olmazları arasında. Böylece annem çevresinden duyduğu ancak bir türlü kullanamadığı sosyal ağlar ile tanışma fırsatı bulacak.

Yazının başlarında birkaç PC ile çalıştığımı söylemiştim. Bu cihazlar arasında bir klasik masaüstü, bir dizüstü, Windows 8.1’li bir tablet ve ofiste kullandığım dokunmatik ekranlı hepsi bir arada bilgisayar bulunuyor. Anlayacağınız her modelden birer tane var! Eğer ebeveynleriniz PC’yi sadece evde kullanacaklarsa bir masaüstü bilgisayar yeterli olacaktır. Anne-babanız PC’yi evin dışında da, örneğin tatile giderken veya bir kafede de kullanmak istiyorsa o zaman bir dizüstü veya güzel bir Windows 8.1’li tablet daha uygun olacaktır.

Annem bir tüplü monitör, masaüstü bilgisayar kasası ve klavyeden oluşan kalabalık donanımı salondaki masaya sığdırmış durumda. Dizüstü bilgisayarları her yerde rahatlıkla kullanabileceğini söylediğimde buna çok sevindi. Artık hem rahat koltuğunda bilgisayarını kucağına alıp haberleri okuyabilecek, hem de masaüstü bilgisayarı koyduğu masa boşa çıkmış olacak.

Yeni bir PC için çevrimiçi araştırma yapıp satın almak çok kolay. Ancak ebeveynlerinize PC alacaksanız teknoloji mağazasına birlikte gitmenizi ve farklı PC’leri onlara denetmenizi öneririm. Orada şu soruları sorabilirsiniz:

Ekrandaki nesneleri kolayca görebiliyor mu ve yazıları okuyabiliyor mu? Ekran boyutu ve Windows’da daha büyük metin seçimi gibi erişilebilirlik özellikleri bir araya geldiğinde ekrandaki nesneler daha kolay görülür.

Hafif ve taşınabilir bir PC’ye mi ihtiyacı var? Klavye ve fare kullanabiliyor mu? Annemde romatizma olduğu için farklı dizüstüler denerken kolay taşıyabileceği ve aynı zamanda rahat kullanabileceği ergonomik klavyeli modelleri araştırdık.

Dokunmatik ekrana ne dersiniz? Windows 8.1’i tamamen fare ile kullanabilirsiniz. Bununla birlikte dokunmatik ekran kullanmanın daha eğlenceli olduğu kesin. Anneme Windows 8.1’li tabletimde Fruit Ninja oyununu gösterdiğimde kendisinin de dokunmatik ekranda böyle oyunlar oynamak istediğini söyledi.

Klavye nasıl bir his veriyor? Hangi fare çeşidi daha doğru? Kablo karmaşasıyla uğraşmak istemiyorsanız kablosuz klavye ve fare çeşitleri arasından seçim yapabilirsiniz. Üstelik bu ürünlerin ergonomik versiyonlarını kullanmak çok rahat.

Ebeveynleriniz için bilgisayar alışverişi yaparken ihtiyaçları olacak diğer aksesuarlara da göz atmanızı öneririm:

Evin her yerinde internet bağlantısı istiyorlar mı? Kablosuz yönlendirici seçerken kurulumunda yardımcı olacağınızı göz önüne alarak kolay kurulum yapılabilen bir modeli tercih edin. Ayrıca ebeveynlerinizin kablosuz ağını parola ile koruma altına almayı ihmal etmeyin. En önemlisi bu parolayı bir kağıda yazıp ihtiyaç duyduklarında kolayca bulacakları bir yerde saklayın. Benden söylemesi…

Bir web kamerasına ne dersiniz? Artık çoğu bilgisayarda görüntülü sohbet veya fotoğraf çekmek için dahili web kamerası bulunuyor. Yine de bazı modellerde kamera olmayabilir. Eğer ebeveynleriniz web kamerası istiyorlarsa nasıl kullanacaklarını göstermeyi unutmayın.

Eğer ebeveynlerinizle yeni bir bilgisayar için konuştuysanız ve bir teknoloji mağazasına gittiyseniz (veya onlardan uzakta yaşadığınız için gidemediyseniz) seçiminizi daha kolay yapabilmeniz için size yardımcı olabiliriz.

Ebeveynleriniz aşağı yukarı ne istediklerini biliyorlarsa daha ayrıntılı bir araştırma ve karşılaştırma yapmak için bu kaynaklardan yararlanabilirsiniz:

  • Windows web sitemizdeki Windows PC’ler sayfasında satışa sunulan her tipte tüm Windows 8.1 PC’leri ve cihazları görebilirsiniz.
  • Satın alma kılavuzumuz masaüstü – tablet, dizüstü – hepsi bir arada gibi farklı PC türlerinin artıları ve eksilerini tanıtıyor.
  • Eğer buraya kadar okuduysanız Windows ekibi olarak bizim önerilerimizi de duymak istemez misiniz? İşte türlerine göre PC önerilerimiz!

 

Kafanız mı karıştı? Merak etmeyin, bunun için de bir aracımız var. Dergilerdeki anketler gibi kolayca dolduracağınız ve size en uygun Windows 8.1 cihazını bulmanıza yardımcı olacak PC Seçici uygulamamızı deneyebilirsiniz. (Uygulamadaki ‘Bir PC için ne kadar harcamayı düşünüyorsunuz?’ gibi soruları ebeveynlerinize sormanız uygun olmayabilir)

Konu ebeveynler ve PC’ler olunca ister istemez teknik servis desteği vermeye de razı oluyorsunuz. Ancak bazı önceden planlama ve araştırma ile onların her isteğini karşılayacak harika bir PC bulmalarına yardımcı olabilirsiniz

 

Başlat
Canlı Destek Online
Merhaba, Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?